Megjelent legújabb cikkem, ami ügyvédi tevékenységem egyik fő specialitását, a kiadatás jogintézményét teszi vizsgálatának tárgyává.
Ahogy a cikk felvezetőjében is szerepel, a globalizáció, a bűnözés nemzetközivé válása anyagi jogi szempontból a különböző nemzetközi büntetőjogi egyezmények megkötését eredményezte. Ezek elsősorban arról rendelkeznek, hogy a részes államok mindegyike büntetőjogi úton is üldözni köteles egyes társadalomra vagy a nemzetközi közösségre különösen veszélyes magatartásokat.
A nemzetközi bűnözés valamint a határok átjárhatósága azonban eljárási szempontból a kiadatás jogintézménye terén is jelentős változásokat eredményeztek, olyannyira hogy bizonyos államok között már nem is a hagyományos értelemben vett kiadatás, hanem átadási eljárás zajlik.
Ez a cikk be kívánja mutatni a kiadatási jog egyes intézményeit, a kiadatási jog változásainak bizonyos tendenciáit, valamint fel kívánja hívni a figyelmet arra, hogy a változó világban és jogi környezetben mire kell figyelni annak érdekében, hogy az emberi jogok se szenvedjenek csorbát a kiadatási jog “automatizálási” folyamata során.
A teljes cikk itt olvasható:
Dr. Bátki Pál – A kiadatás egyes kérdései különös tekintettel az emberi jogokra
(Az Ügyvédek Lapja a Magyar Ügyvédi Kamara folyóirata)
Kiadatással kapcsolatos blogbejegyzéseim:
Ügyvédi siker: Kiadatás megtagadása Üzbegisztánba
EU állampolgárok kiadatása harmadik országba
Kiadatás megtagadása Lengyelországba – az ír eset és magyar tanulságai
Európai elfogatóparancs – a kiadatás és jogsegély új formája
Jogsegély és kiadatás büntetőügyekben
Kiadatás és bűnügyi jogsegély Kínával
Kiadatás terrorizmus gyanúja esetén
Mi az átadási eljárás és mi az egyszerűsített átadás?
Európai elfogatóparancs visszavonása és feltételes ügyészi felfüggesztés
Európai elfogatóparancs – megtagadható -e a végrehajtás?