Büntetőjogi cikkek ügyvéd, illetve a védőügyvéd szemével.
A büntető törvénykönyv szerint a büntetést úgy kell kiszabni, hogy az igazodjon – többek között – az enyhítő és súlyosító körülményekhez. (Lásd a büntetés kiszabásról szóló cikkemet) Ezek határozzák meg a leginkább, hogy egy adott büntetési tételkereten belül milyen mértékű büntetést fog alkalmazni a büntetőbíróság. Az enyhítő és súlyosító körülményekről általánosságban Ennek ellenére létezik egy…
Tovább
A büntetés kiszabása a bíróságnak az a tevékenysége, amellyel a törvényben a cselekményre meghatározott büntetési keretek között megállapítja a büntetés nemét és mértékét, továbbá meghatározza a végrehajtás módját. Büntetéskiszabás a magyar Btk. relatíve határozott büntetési rendszerében A büntető törvénykönyv szerint a büntetést a törvényben meghatározott keretek között, céljának szem előtt tartásával úgy kell kiszabni, hogy…
Tovább
A büntetőjogi felelősség hagyományosan csak magánszemélyeket terhelhetett. Unós csatlakozásunkat követően azonban megnyílt a lehetőség arra, hogy jogi személyekkel, cégekkel szemben is büntetőjogi intézkedéseket kerüljenek alkalmazásra. Milyen esetekben alkalmazhatók büntetőjogi intézkedések jogi személyekkel szemben? Cégekkel szemben akkor alkalmazható büntetőjogi intézkedés, ha a bűncselekmény elkövetése a jogi személy javára vagyoni előny szerzését célozta vagy eredményezte. (Tipikusan ilyen…
Tovább
Mit jelent a rendőrségi idézés? A rendőrségi idézés egy olyan irat vagy szóbeli aktus, amellyel a nyomozó hatóság, rendőrség, azt rendeli el, hogy az azon szereplő időpontban a tanú vagy a gyanúsított jelenjen meg. Mit jelent az értesítés, miben különbözik a rendőrségi idézéstől? Az idézésnek a megidézett tanú vagy gyanúsított köteles eleget tenni. Ezzel szemben…
Tovább
A Nemzetközi Büntetőbíróság az Ukrajna elleni 2022-es orosz agresszió kapcsán a hírek középpontjába került. A Nemzetközi Büntetőbíróság (International Criminal Court) a nemzetközi büntetőjog egyik legfontosabb intézménye . Ez egy állandó bíróság a népirtással, emberiesség elleni bűncselekményekkel, háborús bűncselekményekkel és az agresszió bűntettével gyanúsított személyek felelősségre vonására. A Bíróság székhelye Hágában található, de nem tévesztendő össze…
Tovább
A katonákkal szemben sokkal szigorúbb követelményeket állít a büntető törvénykönyv. A katonai büntetőjog olyan magatartásokat is büntetni rendel, amely a polgári életben nem eredményez büntető úton történő felelősségre vonást. De a katona és a büntetőjog szempontjából katonának minősülő személyek speciális helyzete miatt a jogalkotó külön szabályrendszert kívánt felállítani a katonai bűncselekmények vonatkozásában, melyek a civil…
Tovább
Idézést kapott egy nyomozóhatóságtól (rendőrségtől, NAV bűnügyi nyomozó szervétől, vagy nyomozó ügyészségtől), hogy fáradjon be tanúként, vallomást tenni? Ilyenkor sokak fejében megszólal egy vészcsengő. Felmerül az aggasztó gondolat, hogy tanúként megyek be, de gyanúsítottként jövök ki. Szürkezónás nyomozási taktika Sajnos a fenti aggodalomnak van gyakorlati alapja. Régebben ez rendszeres gyakorlat volt, szürkezónában (vagy inkább feketezónában)…
Tovább
Egy újabb sikeres kiadatási ügyről tudok beszámolni, ahol egy ukrán állampolgár jogi képviseletét láttam el két ügyvéd kollegámmal. Ügyfelem kiadatását Türkmenisztán kérte Magyarországtól. A kiadatási kérelem A türkmén vád ellene az volt, hogy korábbi türkmén miniszterelnök-helyettes az ő ukrán cégén keresztül mosott tisztára hatalmas mennyiségű pénzt, amit a miniszterelnök-helyettes vesztegetés útján szerzett. Emiatt a türkmén…
Tovább
A hivatalos személy elleni erőszak büntetőjogi szabályozásának megértéséhez fontos tudni, hogy az állami feladatok végrehajtásában érintett személyek egyrészt fokozott felelősséggel tartoznak magatartásaikért, másrészt viszont fokozott védelmet élveznek. Ez a fokozott büntetőjogi védelem jelenik meg hivatalos személy elleni erőszak büntetőjogi tényállásában. Ugyanakkor nem arról van szó, hogy a hivatalos személyek testi épsége fontosabb lenne, mint az…
Tovább
Az ügyvédi munka során gyakran tapasztalom, hogy két fontos büntetőjogi fogalom, az elfogatóparancs és a személykörözés fogalmai keverednek egymással. A két jogintézményben hasonlatos az, hogy az érintett személy mindkettő alapján bekerülhet a körözési rendszerbe. Miben különbözik a rendőrségi körözés és az elfogatóparancs? A körözés önmagában ugyanakkor csak arra irányul, hogy a keresett személyt a hatóság azonosítsa és…
Tovább