Miről szól ez a cikk?
Ha az Európai Unióban elítélnek egy magyar állampolgárt, az bekerül-e a magyar bűnügyi nyilvántartásba?
Mivel ügyvédi működésem egy fő területe a nemzetközi büntetőjog és kiadatások, ezért gyakran keresnek meg olyan kérdésekkel, hogy bekerül-e a magyar bűnügyi nyilvántartásba, ha valakit külföldön ítélnek el valamilyen bűncselekmény miatt.
Ebben a cikkben összefoglalom a legalapvetőbb szabályokat.
ECRIS – Európai Bűnügyi Nyilvántartási Információs Rendszer
Az ECRIS egy decentralizált információtechnológiai rendszer, melynek használatával a tagállamok központi hatóságai rövid határidővel, elektronikus úton osztják meg egymással a bűnügyi nyilvántartásaikból származó információkat.
Hol történik az EU ítéletek magyarországi bűnügyi nyilvántartása?
Magyarországon az ECRIS-sel kapcsolatos feladatok végrehajtásáért a Bűnügyi Nyilvántartó Hatóság, mint kijelölt központi hatóság a felelős.
A Bűnügyi Nyilvántartó Hatóság e feladatot a bűnügyi nyilvántartási rendszerről, az Európai Unió tagállamainak bíróságai által magyar állampolgárokkal szemben hozott ítéletek nyilvántartásáról, valamint a bűnügyi és rendészeti biometrikus adatok nyilvántartásáról szóló 2009. évi XLVII. törvény vonatkozó rendelkezései alapján látja el.
Az Európai Unió tagállamainak bíróságai által magyar állampolgárokkal szemben hozott ítéletek nyilvántartásának (tagállami ítéletek nyilvántartása) egy külön alrendszer a magyar bűnügyi nyilvántartás rendszerében.
Mi a törvényi célja az EU ítéletek magyarországi bűnügyi nyilvántartásának?
Ennek a nyilvántartásnak a célja, hogy elősegítse a tagállamok közötti bűnügyi együttműködést, figyelembe vehessék az elítélt korábbi bűncselekményeit újabb eljárásokban, és támogassa a büntetett előélet igazolását, a hátrányos jogkövetkezmények végrehajtását, valamint a gyermekeket sértő szexuális bűncselekményekkel kapcsolatos adatok megismerhetővé tételét.
Kiknek az adatait tartják nyilván?
A nyilvántartásban azoknak a magyar állampolgároknak az adatai szerepelnek, akiket az EU más tagállamának bírósága jogerősen bűnösnek talált.
Milyen adatokat tartalmaz a nyilvántartás?
- Személyazonosító adatok: Az elítélt neve, születési adatai, stb.
- Ítélet adatai: Az ítélet kelte, jogerőre emelkedésének időpontja, a bíróság neve.
- Bűncselekmény adatai: A bűncselekmény megnevezése, jogi minősítése, elkövetésének időpontja.
- Büntetés adatai: A kiszabott büntetések, intézkedések és azok végrehajtására vonatkozó adatok.
- További adatok: Bizonyos esetekben az elítélt szüleinek neve, az ügyiratszám, a bűncselekmény elkövetésének helye, az elítélt külföldi személyi azonosítója, ujjnyomata, álneve, valamint a törlés várható időpontja is rögzítésre kerülhet.
- Magyar bírósági eljárás adatai: Ha magyar bíróság elismerési vagy megfeleltetési eljárást folytatott le, annak adatai is bekerülnek a nyilvántartásba.
Az EU tagállami bíróságtól megkapott bűnügyi adatok egyeztetése és ellenőrzése más nyilvántartásokkal
A bűnügyi nyilvántartó szerv rendszeresen egyezteti az adatokat a személyiadat- és lakcímnyilvántartással, valamint az anyakönyvi szervekkel, hogy biztosítsa az adatok pontosságát és naprakészségét. Személyazonosság megállapítása érdekében további hatóságoktól is adatot kérhetnek.
Meddig tartják nyilván az adatokat?
A legtöbbször az a kérdés hangzik el felém, hogy meddig tartja nyilván a magyar bűnügyi nyilvántartó szerv az adatokat. A válasz az, hogy az ítéletet haozó EU tagállami jogrendszer (külföldi jog) által előírt határidő az irányadó, és nem a magyar jog. Az adatok megküldésekor ugyanis a másik EU tagállamnak előzetesen tájékoztatnia kell a magyar bűnügyi nyilvántartó hatóságot a tagállami ítéletben meghatározott törlési időpontig. Ha ez valamilyen oknál fogva nincs meghatározva, akkor haladéktalanul tájékoztatni kell a magyar hatóságot a törléssel egyidejűleg.
Az angol (brit) ítéletekre mi vonatkozik?
A tagállami ítéletek nyilvántartása tekintetében az Egyesült Királyságot is úgy kell tekintetni mint bármelyik EU tagállamot, rá is alkalmazni kell a bűnügyi együttműködés ezen formáját.
Történik-e bármilyen további hatósági intézkedés az EU-s elítélés bűnügyi nyilvántartásba történő bejegyzését követően?
A bűnügyi nyilvántartó szerv a tagállami ítélet nyilvántartásba vételekor ellenőrzi, hogy az ítélet gyermekeket sértő nemi élet szabadsága vagy nemi erkölcs elleni bűncselekmény-e. Ennek indoka, hogy a 2021. évi LXXIX. törvény a pedofil bűnelkövetőkkel szembeni szigorúbb fellépésről, valamint a gyermekek védelme érdekében egyes törvények módosításáról (melyet tévesen gyermekvédelmi törvénynek neveznek) a gyermekekkel közvetlen kapcsolatba lépő személyek ellenőrzése érdekében lekérdezhetővé teszi az ilyen jellegű bűncselekmények elkövetőinek egyes személyi adatait, illetve a bűncselekményre vonatkozó adatokat.
Ha a bűnügyi nyilvántartó hatóság ilyen bűncselekmény tényét észleli a külföldi ítélet magyarországi nyilvántartásba bejegyzésekor akkor az ítéletet a figyelembe vételi eljárás lefolytatása céljából megküldi a Fővárosi Törvényszéknek.
Más büntetőjogi cikkeim itt olvashatók.