A poligráf

A poligráf a nehezen bizonyítható ügyek egyik speciális bizonyítási eszköze. Hivatalos neve műszeres vallomásellenőrzés. Mivel a poligráf kriminalisztikai és büntetőjogi szempontból sem egészen egyértelműen elhelyezhetó bizonyítási eszköz, fontos lehet pár kérdést tisztázni ezzel kapcsolatban.

A hazugságvizsgálati műszer, vagy poligráf egy olyan eszköz, amely a vizsgált személy – akár tanú, akár gyanúsított állításai vagy tagadásai során keletkező fiziológiai, testi változásokat méri. A gép üzemeltetője a nyomozó szervek szaktanácsadója, aki a vizsgált személy nyilatkozatai során a fiziológiai változásaiból következtetéseket von le arra vonatkozóan, hogy az állítás vagy a tagadás megtévesztő-e. A műszeres hazugságvizsgálati módszerek közül a poligráfos vizsgálat a legismertebb.

Honnan ered a poligráf szó?

A poligráf szó görög eredetű, jelentése „többféle írás” jelent. Az elnevezés is arra utal, hogy a készülék olyan sokcsatornás műszer, amely a fiziológiai változásokat írótűk segítségével papírszalagra rajzolt görbék formájában rögzíti. 

ezek a csatornák a következők: 

  • pneumograph (légzésváltozást mérő egység), 
  • sphymograph (vérnyomásváltozást mérő egység) 
  • GBR (bőr elektromos ellenállását vagy vezetőképességét mérő egység). 
  • végtagokon átáramló vérmennyiséget mérő (pletismogram) 
  • végtagok mozgás-aktivitásának mérése 

Csak a gyanúsított vethető alá poligráfos vizsgálatnak?

Mind tanúk, mind gyanúsítottak tekintetében igénybevehető igazmondásuk ellenőrzésének céljából.

Kötelező-e részt venni a poligráfos vizsgálaton? 

Nem kötelező, mind a tanú, mind a gyanúsított esetén írásbeli hozzájárulásuk kell. 

Miért szokott beleegyezni a gyanúsított a poligráfos vizsgálatba ha bűnös?

Általában abban bízik, hogy be tudja csapni a poligráfos műszert és az azt működtető, szaktanácsadót, de azzal is tisztában lehet, hogy a műszeres hazugságvizsgálat nem tévedhetetlen, megbízhatósága nem éri el a 100%-ot. Sokan azt gondolják, hogy, ha nem vetik alá magukat a vizsgálatnak, az a bűnösségét bizonyítja. 

Ha megtagadom a poligráfos vizsgálatot, az a bűnösségemet bizonyítja? 

A poligráfos vizsgálaton való részvétel megtagadása nem értékelhető bűnössége bizonyítékaként. Ezen kívül a vizsgálat eredménye a bíróság számára nem kötelező érvényű, hanem az egyéb bizonyítékokkal együtt értékelheti. 

Ki és hol végzi a poligráfos szaktanácsadói vizsgálatot?

a poligráfos szaktanácsadói vizsgálatot első sorban a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ (NSZKK, a korábbi Bűnügyi Szakértői és Kutató Intézet) Poligráfos és Kriminálpszichológiai Osztálya végzi, Budapesten jellemzően a  Készenléti Rendőrség 1101 Budapest, Kerepesi út 47-49. címe alatt. 

Hogyan zajlik a poligráfos vizsgálat?

Először általános kérdéseket kap az alany, egyrészt olyanokat amik az ügyre vonatkoznak, meg olyanokat is amik az ügyre nem vonatkoznak. Az ezekre adott válaszok “bemérését” követően jön a csúcsfeszültség teszt. Az általános kérdéseknek a vizsgált alany általános válaszadási reakciójának mérése. 

Ezek után következik a csúcsfeszültségi teszt aminek a célja annak kiderítése, hogy a gyanúsítotti vagy tanúvallomása során elhallgat-e valamilyen lényeges körülményt, vagy valótlant állít-e. Ez tehát a bűncselekményt érintő olyan részletére irányuló kérdésami várhatóan feszültséget generál az elkövetőben vagy válaszadóban. 

A poligráfos vizsgálat eredményét egy szaktanácsadói vélemény foglalja össze, ami okirati bizonyíték

A poligráf eredményének értékelése a büntetőeljárásban: hogy köszön vissza az eredmény az ítéletekben?

Összefoglalóan azt lehet kijelenteni, hogy a a bírósági gyakorlat igen szerteágazó és nem kiszámítható e téren. Van olyan megközelítés (az 5/2014. (IX. 29.) BK vélemény) mely szerint a poligráfos vizsgálat eredménye nem okirati bizonyíték, és más bizonyítási eszköznek sem tekinthető, ezért nem lehet a tárgyaláson semmilyen módon figyelembe venni. 

Egy köztes álláspont szerint a poligráfos vizsgálat eredménye nem tekinthető bizonyítási eszköznek, de figyelembe vehető mint egyfajta adalék, bizonyíték-értékelési segédlet. 

És van olyan bírói gyakorlat, mely szerint a poligráfos vizsgálat eredménye, a szaktanácsadói vélemény is teljes értékű bizonyítéknak minősül. 

A bírói gyakorlatban történő ellentmondásos értékeléshez hozzá kell tenni, hogy poligráfos vizsgálatra gyakran olyan ügyekben kerül sor, amelyeket nehéz bizonyítani, tehát a bizonyítékok értékelése is különösen nehéz. 

A leginkább elfogadott álláspont jelenleg úgy foglalható össze, hogy a poligráf eredménye a büntetőeljárásban arra használható, hogy a vizsgálaton regisztrált megtévesztő vagy arra utaló reakció, hogy az alany rendelkezik ismeretekkel az adott bűncselekményről, csak arra alkalmas, hogy a nyomozó hatóságot orientálja, és további munkát generáljon, azaz megszabja a bizonyítás további irányát. De a poligráf eredményére önmagában bűnösséget vagy ellenkezőleg, felmentést alapítani nem lehet. 


Más büntetőjogi cikkeim itt olvashatók

Kérdése van?

Keressen bátran.