Felfüggesztett szabadságvesztés
Felfüggesztett szabadságvesztésnek hívjuk azt a büntetést, amikor a bíróság ugyan szabadságvesztést szab ki, de annak végrehajtását próbaidőre felfüggeszti.
Milyen mértékű szabadságvesztés függeszthető fel próbaidőre?
A két évet meg nem haladó szabadságvesztés végrehajtása felfüggeszthető fel próbaidőre, kivéve a határzárral kapcsolatos bűncselekmények esete, amelyek esetében az öt évet meg nem haladó szabadságvesztés végrehajtása is felfüggeszthető próbaidőre.
Milyen esetben függeszthető fel a szabadságvesztés, és mik zárják ki azt?
A törvény úgy fogalmaz, hogy ha – különösen az elkövető személyi körülményeire figyelemmel – alaposan feltehető, hogy a büntetés célja annak végrehajtása nélkül is elérhető.
Nem függeszthető fel a szabadságvesztés-büntetés a többszörös visszaesővel szemben, azzal szemben sem aki a bűncselekményt bűnszervezetben követte el, vagy aki a b szándékos bűncselekményt a szabadságvesztés végrehajtásának befejezése előtt vagy felfüggesztésének próbaideje alatt követte el.
Mennyi idő lehet a próbaidő?
A próbaidő tartama főszabály szerint egy évtől öt évig terjedhet, de a kiszabott szabadságvesztésnél rövidebb nem lehet. A próbaidőt években, vagy években és hónapokban kell meghatározni. A határzárral kapcsolatos bűncselekmények esetén a próbaidő tartama két évtől tíz évig terjedhet, de nem lehet rövidebb az ezen bűncselekmények miatt kiszabott kiutasítás tartamánál.
Ha az elkövetőn olyan szabadságvesztést hajtanak végre, amely miatt a felfüggesztett szabadságvesztés végrehajtását nem lehet elrendelni, akkor a próbaidő a szabadságvesztés tartamával meghosszabbodik.
Milyen egyéb intézkedés hozható a felfüggesztett szabadságvesztés mellett?
A szabadságvesztés végrehajtásának felfüggesztésével egyidejűleg az elkövető pártfogó felügyelet alá helyezhető. Ha az elkövető visszaeső, pártfogó felügyelet alatt áll.
Mikor rendelhető el felfüggesztett szabadságvesztést végrehajtása?
- Ha az elkövetőt a próbaidő alatt elkövetett bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélik, vagy
- az elkövető a pártfogó felügyelet magatartási szabályait súlyosan megszegi, vagy
- a határzárral kapcsolatos cselemkmény miatt felfüggesztett szabadságvesztés próbaideje alatt Magyarország területére visszatér.
A felfüggesztett szabadságvesztéssel kapcsolatos bírói gyakorlat
A felfüggesztett szabadságvesztéssel kapcsolatos bírói gyakorlat szerint felfüggesztett szabadságvesztés nem önálló büntetési nem, tehát nem fogadható el az a gyakorlat ami a büntetés végrehajtásának felfüggesztését a büntetés hosszának növelésével ellensúlyohzza.
A bírói gyakorlat szerint továbbá általában nem függeszthető fel a szabadságvesztés végrehajtása azokkal szemben, akik alkoholista életmódjukból vagy erkölcstelen szemléletükből fakadóan jelentősebb társadalomra veszélyességű bűncselekményt avagy bűncselekmények sorozatát követték el, illetve személyi társadalomra veszélyességük egyébként kiemelkedő.
A felfüggesztettel kapcsolatos másik cikkem
Más büntetőjogi írásaim
A bírói gyakorlatról itt