A sértett jogai a büntetőeljárásban
Korábban a büntetőeljárás kizárólag a vádlott és az állami büntetőhatalmi igényt képviselő hatóságok közötti eljárás volt, abban a sértett csak mint tanú vehetett részt.
Áldozatvédelem
Mediáció, közvetítői eljárás
Sértetti jogi képviselet
A magyar büntetőjogban is érvényesül az a modern tencencia, hogy a sértett, illetve igényeinek és jogainak képviselete a büntetőeljárás során egyre inkább fókuszba kerül.
Hasznos írások a sérettről és a mediációról:
A mediációról a kormányhivatal honlapján
A büntetőjogi mediáció során a bűncselekmény sértettje és elkövetője személyes találkozó keretében beszélhetnek a történtekről, a bűncselekmény következményeiről, az okozott sérelmekről, valamint a jóvátétel lehetőségeiről. A megbeszélést egy pártatlan, rendőrségtől, ügyészségtől, bíróságtól független személy, az Igazságügyi Szolgálat közvetítője (mediátora) vezeti. A büntetőjogban alkalmazandó mediáció fő célja a bűncselekménnyel okozott sérelem jóvátétele és a kár megtérítése a büntetés – akár korlátlan – enyhítése érdekében. Tovább…
A mediációról az ügyvédi kamara honlapján
Büntető ügyben mediációt kezdeményezhet akár a sértett/áldozat (ügyvédje), akár az elkövető/gyanúsított (vagy védője), de a döntést mindig az ügyben eljáró ügyész vagy a bíró hozza meg.
A mediátor pártatlanul és lelkiismeretesen eljárva, a jogszabályok szabta korlátok és szakmai követelmények között biztosítja a Felek egymással szembeni tisztességes és méltányos eljárását. A cél, hogy az elkövető vállaja az okozott sérelem/kár jóvátételét illetve megtérítését és azt a sértett elfogadja. Tovább…
A büntetőjogi mediációról az Igazságügyi Minisztérium honlapján
A helyreállító igazságszolgáltatási szemlélet alapján a bűncselekmény, illetve a szabálysértés elkövetése az áldozat és az elkövető között létrejött konfliktusból fakad, illetve konfliktust eredményez, így a legfőbb célja a felek szükségleteinek és lehetőségeinek feltérképezése és a keletkezett sérelem helyreállítása, amelyet a mediáció igazságszolgáltatási rendszerbe adaptált módszerével sikeresesen el lehet érni. Tovább…
Dr. Kiss Anna (OKRI) kézikönyve a sértett jogairól
Dr. Bátki Pál ügyvéd büntetőjogi írásai itt olvashatók